Єдина Країна!

Головне меню

Наша кнопка

Українські уроки про ІТ

Друзі

Підтримка української армії


Головна Програмування - Delphi Компоненти Delphi

Компоненти Delphi
Написав kims   
П'ятниця, 20 липня 2012 18:33
Переглядів: 23032

В даному уроці будемо говорити про компоненти у Delphi(різні кнопочки, поля введення, списки і інше), без цих елементів важко обійтись. Вони використовуються майже у всіх програмах і набагато полегшують життя програмістів.

 

Програма обчислення швидкості автомобіля повинна отримати від користувача початкові дані — шлях і час, за який автомобіль проїхав  цей шлях. У подібних програмах дані з клавіатури, як правило, вводять в поля редагування. Тому у форму треба додати компонент Edit — поле редагування. Найбільш часто використовувані компоненти знаходяться на вкладці Standard. Для того, щоб додати у форму компонент, необхідно в палітрі компонентів вибрати цей компонент, клацнувши лівою кнопкою миші на його піктограмі, далі встановити курсор в ту точку форми, в якій повинен бути лівий верхній кут компоненту, і ще раз клацнути лівою кнопкою миші. В результаті у формі з'являється компонент стандартного розміру.

 

Вкладка Standard містить найбільш часто використовувані компоненти

Розмір компоненту можна задати в процесі його додавання до форми. Для цього треба після вибору компоненту з палітри помістити курсор миші в ту точку форми, де повинен знаходитися лівий верхній кут компоненту, натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутою, перемістити курсор в крапку, де повинен знаходитися правий нижній кут компоненту, потім відпустити кнопку миші. У формі з'явиться компонент потрібного розміру.

 

Форма після додавання компонентів Edit

 

Кожному компоненту Delphi привласнює ім'я, яке складається з назви компоненту і його порядкового номера. Наприклад, якщо до форми додати два компоненти Edit, то їх імена будуть Edit1 і Edit2. Програміст шляхом зміни значення властивості Name може змінити ім'я компоненту. У простих програмах імена компонентів, як правило, не змінюють. На малюнку приведений вид форми після додавання двох компонентів Edit поля редагування, призначених для введення початкових даних. Один з компонентів виділений. Властивості виділеного компоненту відображаються у вікні Object Inspector. Щоб побачити властивості іншого компоненту, треба клацнути лівою кнопкою миші на зображенні потрібного компоненту. Можна також вибрати ім'я компоненту у вікні Object TreeView або з вікна Object Inspector, що знаходиться у верхній частині, списку об'єктів, що розкривається. У табл.. перераховані основні властивості компоненту Edit — поля введення-редагування.

 

Властивості компоненту Edit (поле введення-редагування)

Властивість

Опис

Name

Ім'я компоненту. Використовується в програмі для доступу до компоненту і його властивостей, зокрема — для доступу до тексту, введеного в поле редагування

Text

Текст, що знаходиться в полі введення і редагування

Left

Відстань від лівої межі компоненту до лівої межі форми

Top

Відстань від верхньої межі компоненту до верхньої межі форми

Height

Висота поля

Width

Ширина поля

Font

Шрифт, використовуваний для відображення тексту, що вводиться

ParentFont

Ознака спадкоємства компонентом характеристик шрифту форми, на якій знаходиться компонент. Якщо значення властивості рівне True, то при зміні властивості Font форми автоматично міняється значення властивості Font компоненту

 

Delphi дозволяє змінити розмір і положення компоненту за допомогою миші. Для того, щоб змінити положення компоненту, необхідно встановити курсор миші на його зображення, натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутою, перемістити контур компоненту в потрібну точку форми, потім відпустити кнопку миші. Під час переміщення компоненту відображаються(див. малюнок) поточні значення координат лівого верхнього кута компоненту (значення властивостей Left і Tор).Для того, щоб змінити розмір компоненту, необхідно його виділити, встановити покажчик миші на один з маркерів, що позначають межу компоненту, натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутою, змінити положення межі компоненту. Потім відпустити кнопку миші. Під час зміни розміру компоненту відображаються поточні значення властивостей Height  і Width.

 

Відображення поточних значень властивостей Left і Top при переміщенні компонента

Властивості компоненту так само, як і властивості форми, можна змінити за допомогою Object Inspector. Для того, щоб властивості необхідного компоненту були виведені у вікні Object Inspector, потрібно виділити цей компонент (клацнути мишею на його зображенні). Можна також вибрати компонент з вікна Object Inspector, що знаходиться у верхній частині, списку об'єктів, що розкривається, або із списку у вікні Object TreeView.

 

Вибір компоненту у вікні Object Inspector

 

 

Вибір компоненту із списку у вікні Object TreeView

Властивість

Компонент

 

Edit1

Edit2

Text

 

 

Тор

56

88

Left

128

128

Height

21

21

Width

121

121

Значення властивостей компонентів Edit

 

У таблиці вище приведені значення властивостей полів редагування Edit1 і Edit2. Компонент Edit1 призначений для введення шляху, Edit2 — для введення часу. Зверніть увагу на те, що значенням властивості Text обох компонентів є порожній рядок.

Крім полів редагування у вікні програми повинна знаходитися коротка інформація про програму і призначення полів введення. Для виведення тексту у форму використовують поля виведення тексту. Поле виведення тексту (поле статичного тексту) — це компонент Label. Значок компоненту Label знаходиться на вкладці Standard. Додається компонент Label у форму точно так, як і поле редагування.

 

 

Компонент Label — поле виведення тексту

У форму застосування, що розробляється, треба додати чотири компоненти Label. Перше поле призначене для виведення інформаційного повідомлення, друге і третє — для виведення інформації про призначення полів введення, четверте поле — для виведення результату розрахунку (швидкості).

Властивості компоненту Label перераховані в табл.

Властивість

Опис

Name

Ім'я компоненту. Використовується в програмі для доступу до компоненту і його властивостей

Caption

Текст, що відображається

Font

Шрифт, використовуваний для відображення тексту

ParentFont

Ознака спадкоємства компонентом характеристик шрифту форми, на якій знаходиться компонент. Якщо значення властивості рівне True, текст виводиться шрифтом, встановленим для форми

AutoSize

Ознака того, що розмір поля визначається його вмістом

Left

Відстань від лівої межі поля висновку до лівої межі форми

Top

Відстань від верхньої межі поля виводу до верхньої межі форми

Height

Висота поля виводу

Width

Ширина поля виводу

Wordwrap

Ознака того, що слова, які не поміщаються в поточному рядку, автоматично переносяться на наступний рядок

Слід звернути увагу на властивості Autosize і Wordwrap. Ці властивості потрібно використовувати, якщо поле виводу повинне містити декілька рядків тексту. Після додавання до форми компоненту Label значення властивості Autosize рівне True, тобто розмір поля визначається автоматично в процесі зміни значення властивості Сaption. Якщо ви хочете, щоб текст, що знаходиться в полі виводу, займав декілька рядків, то треба відразу після додавання до форми компоненту Label привласнити властивості Autosize значення False, властивості wordwrap — значення True. Потім зміною значень властивостей Width і Height потрібно задати необхідний розмір поля. Тільки після цього можна ввести у властивість caption текст, який повинен бути виведений в полі. Після додавання полів виведення тексту (чотирьох компонентів Label) і установки значень їх властивостей відповідно до таблиці. форма програми приймає вигляд, приведений на малюнку.

 

Значення властивостей компонентів Label1, Label2, Label3, Label4

Компонент

Властивість

Значення

Label1

AutoSize

False

Wordwrap

True

Caption

Програма обчислить швидкість, з якою рухався автомобіль

Top

8

Left

8

Height

33

Width

209

Label2

Top

56

Left

8

Caption

Шлях (км)

Label3

Top

88

Left

8

Caption

Час (год.)

Label4

AutoSize

False

 

Wordwrap

True

Top

120

Left

8

Height

41

Width

273

 

 

Вид форми після додавання полів виведення тексту

 

Зверніть увагу, що значення властивості caption вводиться як один рядок. Розташування тексту усередині поля висновку визначається розміром поля, значенням властивостей Autosize і wordwrap, а також залежить від характеристик використовуваного для виведення тексту шрифту.

Останнє, що треба зробити на етапі створення форми — додати у форму дві командні кнопки: Обчислити і Завершити. Призначення цих кнопок очевидне. Командна кнопка, компонент Button, додається у форму точно так, як і інші компоненти. Значок компоненту Button знаходиться на вкладці Standard. Властивості компоненту приведені в табл.

 

Командна кнопка — компонент Button

Властивості компонентів Button на формі

Властивість

Компонент

 

 

Button1

Button2

Caption

Обчислити

Завершити

Тор

176

176

Left

16

112

Height

25

25

Width

75

75

Остаточний вид форми застосування, що розробляється, приведений на мал. нижче.

 

Форма програми  швидкість автомобіля

 

Завершивши роботу із створення форми застосування, можна приступити до написання тексту програми. Але перед цим розглянемо дуже важливі при програмуванні в Windows поняття: подія; процедура обробки події.

 

 

Практичні завдання для статті

 

Ця стаття входить в курс уроків по Delphi.

Зміст курсу лекцій та практичних занять по Delphi.

 

Кузбит І.М.


( 15 Проголосувало )
Коментарі
Добавити новий
Роман   |2015-10-11 23:02:00
Як у ComboBox із списку вибрати декілька
значень
Адміністратор   |2015-10-11 23:02:19
avatar Це неможливо з використанням
ComboBoxб
наскільки мені відомо, вам
потрібно
використати TListBox для
реалізації
мультиселекту
Залишити коментар
Ім`я:
e-mail:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Введіть цей настирливий код
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Підписка

Хто онлайн?

Немає
На даний момент 21 гостей на сайті

Український рейтинг
TOP.TOPUA.NET