Єдина Країна!

Головне меню

Наша кнопка

Українські уроки про ІТ

Друзі

Підтримка української армії


Головна Програмування - Основи програмування Виконавці алгоритму. Властивості алгоритму

Виконавці алгоритму. Властивості алгоритму
Написав kims   
Понеділок, 06 лютого 2012 21:16
Переглядів: 28319

Виконавці  алгоритму

Алгоритми, які ми розглядали вище складені для людини. Але не тільки людина може бути виконавцем алгоритмів. Всі живи істоти і навіть окремі клітини виконують різні алгоритми. Здатні і для такого створені людиною пристрої – роботи маніпулятори і верстати з числовим програмним управлінням. Але перш ніж складати алгоритм для розв’язування задачі, потрібно знати, які дії виконавець може виконати.

 

Виконавець – людина, тварина чи пристрій здатні діяти по алгоритму.

 

Всі можливі дії виконавця називають допустимими командами виконавця і складають його систему команд. Команди, які не може виконати виконавець, називають недопустимими. Людина здатна виконати практично необмежену кількість команд: писати, лічити, шити,  їсти, спати, водити машину тощо. Кількість команд для механічних виконавців значно менша. Наприклад: уперед, праворуч, ліворуч – це допустимі команди робота. Додавати, віднімати, множити, малювати, грати – це команди для комп’ютера.

Властивості алгоритму

Розглянемо такі властивості алгоритмів: визначеність, скінченність, результативність, правильність, формальність, масовість.

Визначеність алгоритму. Алгоритм визначений, якщо він складається з допустимих команд виконавця, які можна виконати для деяких вхідних даних. Невизначеність наприклад виникне, якщо у виразі в знаменнику вийде нуль, або деяка команда буде записана неправильно, або є недоступною для виконавця.

Скінченність алгоритму. Алгоритм повинен бути скінченим, тобто повинен складатися із скінченої кількості команд. Кожна команда повинна виконуватися після виконання попередньої. Цю властивість ще називають дискретністю.

Результативність алгоритму. Алгоритм повинен бути результативний, тобто повинен давати результати, які можуть бути також і неправильними.

Правильність алгоритму. Алгоритм правильний, якщо його виконання забезпечує досягнення мети.

Формальність алгоритму. Алгоритм формальний, якщо його можуть виконати не один, а декілька виконавців з однаковими результатами. Алгоритм виконавець виконує формально не задумуючись над змістом задачі та способом розв’язання.

Масовість алгоритму. Алгоритм масовий, якщо він придатний для розв’язування не однієї задачі, а задач певного класу. Наприклад алгоритм знаходження коренів квадратного рівняння повинен бути придатним для будь-якого рівняння виду: ax2+bx+c=0.

Способи опису алгоритмів.

Є такі способи представлення алгоритмів:

словесний;

формульний;

графічний;

алгоритмічною мовою.

Розглянемо кожен із тих способів окремо. У словесній формі можна представити багато задач на обчислення, задач на побудову тощо. Наприклад правила виконання арифметичних дій над багатоцифровими числами, обчислення площі фігури, поділ відрізка пополам тощо.  Обчислювальні алгоритми можна задавати й у вигляді формул. Наприклад обчислення площі трикутника  s=(1/2)*ah, обчислення швидкості S=vt. Також при запису алгоритмів комбінують словесний та формульний способи.

Для графічного представлення алгоритмів використовують блок-схеми.

Блок-схема – графічне зображення алгоритму у вигляді організованої послідовності блоків.

 

 

Ця стаття входить в курс уроків по Delphi.

Зміст курсу лекцій та практичних занять по Delphi.

 

Кузбит І.М.


( 27 Проголосувало )

Схожі статті:
Новіші матеріали:
Старіші матеріали:

Коментарі
Добавити новий
Залишити коментар
Ім`я:
e-mail:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Введіть цей настирливий код
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Підписка

Хто онлайн?

Немає
На даний момент 18 гостей на сайті

Український рейтинг
TOP.TOPUA.NET